piątek, 9 października 2015

O wartości słowa ,,przepraszam''

Witajcie!
Powierzchowną definicje słowa ,,przepraszam'' zna każdy i to nie ulega wątpliwości. Coraz częściej zastępujemy go angielskim ,,sorry''.
Dlaczego powierzchowną? Zaraz to wyjaśnimy.
Prawdą jest, że nikt nie jest idealny, każdemu zdarza się nabroić, powiedzieć coś złego no i to jest normalne. Normalne jeśli nie działamy na zasadzie automatu. Zrobię coś, potem ją/jego przeproszę i będzie wszystko po staremu. Będzie, o ile dana osoba nie zda sobie sprawy, że może już nie zasługujesz na ,,n'' szansę.
Jeśli kogoś przepraszasz powinieneś czuć taką potrzebę, nie robić tego dla ,,świętego spokoju''. Takie słowa powinny wypływać z naszego serca, Dziś wygląda to tak ,,sorry, ale coś mi wypadło'', brzmi to pusto, bez większych emocji. Niedługo ludzie będą zrywać ze sobą przez wiadomość o treści ,,sorry, ale z nami koniec''. Naszym zdaniem ,,sorry'' to w niektórych przypadkach stanowczo za mało. Zdajmy sobie sprawę z powagi sytuacji i zachowajmy jakiś szacunek dla drugiej osoby, ponieważ jeśli przepraszamy dana osoba nie jest nam obojętna.

Wracając do tytułu notki, to niestety wartość tego słowa spadła. Nie mówimy o użyciu w kontekście posiadania lub często braku kultury. Mówimy tu o typowych relacjach, gdzie wyraźnie jedna ze stron zawiniła.
Dlatego przepraszaj tylko wtedy, gdy przemyślałeś swoje zachowanie. Nie musi pojawić się to od razu po jakieś patowej sytuacji, ale dopiero po głębszym zastanowieniu nad swoim zachowaniem.
1 komentarz:

  1. Masz świętą rację! W dzisiejszych czasach nieco inaczej podchodzimy do słów - ich wartości. Coraz częściej rzucamy je na wiatr, co niestety źle wpływa na kontakty międzyludzkie. Dlatego jak najwięcej z nas powinno się opamiętać! :)
    Świetny post!
    http://obudzona-ze-wschodem-slonca.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń